درمان بیش فعالی بدون دارو

درمان بیش فعالی بدون دارو به کمک نوروفیدبک

همانگونه که از نامش پیداست نوروفیدبک شامل یک سلسله بازخوردهای عصبی است که فرد از طریق چشم و دیدن دریافت میکند. نوروفیدبک روش درمانی جدیدی است که بدون مصرف دارو و بدون عوارض سوء داروها، عملکرد مغز در فرایند یادگیری، تنظیم میگردد. نوروفیدبک برای درمان بیش فعالی بدون دارو نیز روش مناسبی است.

روشی بدون دارو، بدون اشعه

این نوع درمان مشابه یادگیری نحوه رانندگی و یا دوچرخه سواری است که پس از یادگیری هرگز فراموش نخواهد شد.
نوروفیدبک یک روش غیرتهاجمی است و هیچ گونه دارو، موج، اشعه یا حین درمان به فرد داده نمی شود و مبنای درمان آموزش مغز است.

این روش درمانی با سایر روشهای درمانی حاضر کاملا متفاوت است، و فرایند درمان کاملا شبیه بازی کامپوتری است.
بنده چندین سال است که از این تکنیک برای درمان و بهبودی شمار زیادی از بیمارانم استفاده نموده ام.

بیمار در طی جلسات این کلاس های آموزشی یاد می گیرد که چگونه خودش با اصلاح امواج مغز خود بر بیماری اش غلبه کند و تا آخر عمر و بدون مصرف دارو زندگی سالمی داشته باشد.

درمان بیش فعالی بدون دارو

آیا شما میدانید زمانی که چیزی را یاد میگیرید چه اتفاقی درمغزتان روی می‌دهد؟

زمانی که تمرکز میکنید چطور؟

زمانی که یک فرد وسواسی، شروع به انجام‌کارهای تکرای می کند چه؟

دقیقا هیچکدام نمی دانیم در مغزمان چه میگذرد.
آنچه مشخص شده است کارکرد ‌مناطق مختلف مغز و چگونگی بررسی امواج آن است.
مثلا زمانی که نسبت موج Teta به موج Beta در نقطه از جمجمه بنام CZ در حدودی مشخص باشد، فرایند تمرکز فرد مناسب است و زمانی که این نسبت بیشتر می شود فرد اصطلاحا دچار اختلال ADD یا همان کاستی توجه است که‌ معمولا به همراه تحرک بیش از حد می آید و ADHD (بیش فعالی) نامیده می شود. از بهترین کاربردهای درمانی نوروفیدبک درمان بیش فعالی بدون دارو است.

در درمان اختلال بیش فعالی با دارو، درمان همیشگی و ماندگار صورت نمی گیرد.
چون این اختلال درحال حاضر شایع ترین اختلال دوران کودکی است و از سوی دیگر اگر درمان نشود حتما مشکلات سازشی و سلوکی را در آینده برای فرد ایجاد خواهد کرد لذا استفاده از درمان با نوروفیدبک در درمان این اختلال بسیار عالی و موثر است.

دامنه اثربخشی نوروفیدبک

تحقیقات فراوان و مطالعات گوناگونی در سطح جهان پیرامون اثربخشی نوروفیدبک صورت گرفته است. این پژوهشها نشان می دهند که اختلالاتی چون استرسهای پس از سانحه ( PTSD) یا وسواس (OCD) و افسردگی و… بسیاری از اختلالات دیگر را میتوان با تکنیک نوروفیدبک درمان یا بهبود بخشید.

چون این روش کاملا غیر تهاجمی است و هیچگونه دارو یا موج یا اشعه ای به فرد داده نمی شود می توان گفت مطلقا عوارضی در بر ندارد.

تعداد جلسات لازم برای درمان

این روش درواقع نوعی آموزش و یادگیری برای مغز است که بتواند خودش در بهترین بازدهی قرار دهد. تعداد جلسات درمانی بسته به میزان و شدت اختلال یا همزمانی با سایر اختلالات و نیز میزان همکاری فرد در جلسه درمانی دارد. که معمولا بین ۲۵ تا ۶۰ جلسه است. البته میزان بهبودی نیز کاملا نسبی است و از فردی به فرد دیگر ممکن است تفاوت چشمگیر داشته باشد‌.
این روش درحال حاضر از جذابترین روشهای درمانی برای کودکان است زیرا تمام جلسه را کودک درگیر یک بازی کامپیوتری است که بر مبنای پروتکل تعیین شده از سوی درمانگر اجرا می گردد. و میزان موفقیت کودک در جریان بازی، فقط منوط به میزان عملکرد مناسب مغز است. بنابراین درمان بیش فعالی بدون دارو برای کودکان به کمک نوروفیدبک کاملا امکان پذیر است.

نظرات